Grants in Israel

hebrew-banner

ברוכים הבאים לאתר של קרן הארי וג'נט ויינברג!

אנו שמחים להציג בפניכם את האתר של קרן ויינברג בשפה העברית כביטוי לתמיכת הקרן ,משך שנים רבות, בעמותות אשר משרתות ותומכות ביחידים ובמשפחות מוחלשים ומעוטי יכולת בישראל. המידע באתר מובא על מנת לאפשר למבקשי מענקים להבין את ערכי הקרן ומטרות פעילותה בישראל.

לתשומת לב: מבקשי מענק חייבים להגיש את כל המסמכים הנדרשים בשפה האנגלית בלבד. מסמכים בעברית ובכל שפה שאינה אנגלית לא יטופלו.

מי זכאי להגיש בקשה?

כדי להגיש בקשה לקרן ויינברג, על הארגון לעמוד בתנאים הבאים:

 • עבודת הארגון משרתת בעיקר אנשים מעוטי יכולת כלכלית.
 • הארגון מחוייב לתמוך באוכלוסיות מוחלשות ואוכלוסיות בסיכון.

לתשומת לב: אם הגשתם בקשה לקרן ויינברג בעבר והיא נדחתה, אין להגיש בקשה נוספת עבור אותו פרוייקט, אלא אם חלו שינויים מהותיים בפרוייקט.

קרן ויינברג אינה תומכת בתחומים הבאים:

 • יחידים
 • תשלום חובות
 • מבצעים וארועים לגיוס כספים
 • הקדשים
 • הוצאות לאור
 • תרבות ואמנות
 • מכללות ואוניברסיטאות
 • פעילות פוליטית
 • מחקר אקדמי ומחקר בתחום הבריאות
 • מלגות להשכלה גבוהה
 • מכוני חשיבה

איך מגישים בקשה לקרן ויינברג?

תזכורת: חובה להגיש את כל המסמכים לקרן ויינברג באנגלית. אין באפשרותנו לעיין במסמכים בעברית.

שלב ראשון: מכתב התעניינות (LOI)

הקרן מקבלת מכתבי התעניינות (LOI – Letter of Inquiry) בכל ימות השנה ובוחנת אותם מדי שבוע.

 • אין תאריך יעד להגשת מכתב התעניינות וארגונים רשאים להגיש מכתב במועד הנוח להם.
 • האורך המקסימלי של מכתב התעניינות הוא שלושה (3) עמודים. לא נקבל ולא נקרא מכתבים ארוכים יותר משלושה (3) עמודים.
 • אנו נאשר את קבלת ה- LOI תוך 30 יום.
 • כעבור 45 ימים נוספים, נודיע (א) שהמכתב נדחה או (ב) שהארגון מוזמן להגיש בקשה מפורטת ומלאה.

שימו לב: הזמנה להגיש בקשה מפורטת אינה מבטיחה קבלת מענק.

המלצה חמה: אנו ממליצים לכם ליצור קשר עם מנהל/ת המענקים בתחום הרלוונטי לפני שאתם מגישים מכתב התעניינות (LETTER OF INQUIRY – LOI).

 • י ש להגיש את ה LOI באחד מהאמצעים הבאים: דואר אלקטרוני, דואר רגיל, או פקס. אנו מבקשים לא לשלוח את המכתב ביותר מדרך אחת כדי למנוע כפילויות בטיפול במכתבך.
 • אם ה LOI אינו מוגש בפורמט המוצע (ראה כאן את הפורמט
 • אישור על קבלת ה-LOI במשרדי הקרן יישלח אליך באמצעות דואר אלקטרוני. לשם כך, עליך לספק לנו כתובת מייל של איש הקשר בארגונך.
 • את ה-LOI יש לשלוח ל:

Grants Intake Manager
The Harry and Jeanette Weinberg Foundation, Inc.
7 Park Center Court
Owings Mills, MD 21117
USA
Fax: +1-410-654-3943
E-mail: grantsintake@hjweinberg.org

אם יש לך שאלות לגבי הגשת LOI, לרבות עמידת ארגונך בדרישות הקרן, אנו ממליצים לעיין בדפים של תחומי הפעילות הממומנים על ידי קרן ויינברג באתר הקרן . אם נותרו לך שאלות לאחר עיון באתר, אנו מזמינים אותך ליצור קשר עם מנהל/ת תחום הפעילות הרלוונטי.

שלב שני: הגשת בקשה מלאה

אם ארגונך קיבל הזמנה להגיש בקשה מלאה, עליך להגיש אותה תוך חודשיים מתאריך קבלת ההזמנה.

טופס בקשה לתמיכה כללית בארגון

General Operating Support Grant Application

טופס בקשה לתמיכה בפרוייקט או תוכנית

Program Grant Application

טופס בקשה לפרוייקט בנייה, שיפוץ מבנה, ציוד, או תשתיות (כולל טופס תיעוד)

Capital Project Grant Application

שלב שלישי: בדיקת בקשות לתמיכה

על פי רוב, הבדיקה מתבצעת כאשר מנהל תחום פעילות בקרן יוצר קשר עם מגיש הבקשה להבהרת שאלות ספציפיות, וכן מתייעץ עם מומחים חיצוניים בתחום לגבי הבקשה, לפני שמעבירים אותה לועדת תוכניות לדיון ואישור או לדחייה. ועדת התוכניות כוללת את חברי חבר הנאמנים של קרן ויינברג. מנהלי התחומים ישתדלו לעדכן את מבקשי המענק לגבי המועד המשוער לקבלת ההחלטה. על פי רוב, נדרש ביקור בשטח של מנהל התחום לפני קבלת ההחלטה.

שלב רביעי: קבלת החלטה על תמיכה הודעה לארגון, התקשרות חוזית עם הקרן, ודיווח

ארגונים הזוכים להחלטה חיובית יקבלו מכתב הודעה מקרן ויינברג כצעד ראשון בתהליך מתן המענק. מאותו רגע מתחיל תהליך גיבוש החוזה בין הקרן לבין הארגון המוענק. כחודשיים אחרי אישור המענק, יישלחו לארגון בדואר שני עותקים של חוזה המענק. בדרך כלל, הארגון המוענק ייעיין בחוזה, יחתום עליו, ויחזיר אותו לקרן תוך שבוע-שבועיים. עם קבלת שני העותקים החתומים בידי נציג הארגון, קרן ויינברג תבדוק את החוזה ותוודא כי שינויים המוצעים ע"י הארגון המוענק מקובלים על הקרן. לאחר מכן, הקרן תחתום על שני העותקים, תשאיר אחד במשרדי הקרן ותשלח אחד לארגון. אם המענק ניתן לתמיכה בתפעול השוטף של הארגון או לפרוייקט/תוכנית של הארגון, ואם תנאי המענק אינם דורשים מימון משלים מגורם נוסף (challenge component), הקרן תעביר את התשלום הראשון של המענק כחודש אחד אחרי קבלת החוזה החתום. הארגון המוענק יעביר לקרן קבלה על התשלום. בתום שנה, הארגון יגיש דו"ח על הפעילות והשימוש בכספי המענק.

ארגון אשר בקשתו נדחתה יקבל הודעה כתובה דרך הדואר. הקרן אינה מפרטת במכתב את שיקוליה בהחלטתה, אולם ניתן להתקשר למנהל התחום הרלוונטי לקבלת מידע נוסף.

תחומי פעילות הנתמכים על ידי קרן ויינברג בישראל I. קשישים

עיקר תקציבי המענקים של קרן הארי וג'נט ויינברג מופנה לאוכלוסיית הקשישים. הקרן מחוייבת למתן תמיכה בקשישים כדי שיוכלו לחיות חיים של כבוד, משמעות, ומעורבות בקהילה, ולשמור על עצמאותם ככל שניתן.

נא ליצור קשר עם מנהל התחום, מר רפי רון, לפני הגשת LOI.

Rafi Rone, Program Director, General Community Support and Older Adults (Israel)

E-mail: rrone@hjweinberg.org Tel: 1-410-654-8500, 247 שלוחה

עקרונות המנחים את הקרן במתן מענקים בתחום זה

הקרן תעדיף להעניק תמיכה לארגונים היכולים לענות בחיוב על השאלות הבאות. האם המענק המבוקש:

 1. ישרת קשישים עניים מאד? כל המענקים ישרתו אוכלוסיות יעד בעלות הכנסה נמוכה מההכנסה החציונית באזור. עדיפות תנתן למענק שישרת בעלי הכנסה נמוכה אף יותר.
 2. ישרת קשישים בסיכון גבוה? הקרן נותנת עדיפות למענקים אשר מסייעים לקשישים בעלי צרכים תפקודיים משמעותיים: גופניים, נפשיים, כלכליים.
 3. מספק צרכים בסיסיים ביותר? אלה כוללים מזון, דיור, הבטחת הכנסה, ועזרה סעודית לטווח הארוך. צרכים בסיסיים כוללים גם תמיכה בפעילויות של חיי יומיום וכן, יוזמות לשמור על רמת תפקוד נאותה על ידי דחיית המוגבלויות שמלוות את הזקנה.
 4. מקדם את תחום הטיפול והסיוע לקשישים? קידום התחום יכול להתבטא בשיתופי פעולה הדוקים בין ארגונים ברמה הקהילתית, יכולת למנף ולחזק משאבים נוספים, הפעלת מודלים חדשים של מתן שירותים והעתקת המודל למקומות נוספים. כמו כן, קידום התחום יכול להתבטא בהקמת מערכי טיפול ושירותים משולבים. מבקשי מענקים בישראל צריכים לתאר כיצד ישתפו גורמים נוספים בעבודתם ו/או כיצד אפשר להעתיק את עבודתם במקומות נוספים.

ה- LOI (מכתב ההתעניינות) בתחום "קשישים" צריך לענות על השאלות הבאות:

 1. כיצד הפרוייקט המוצע מחזק או מקדם את התחום המקצועי של ההזדקנות? מה ניתן ללמוד מהפרוייקט?
 2. איך תשתפו אחרים בידע ובתובנות המופקים מהפרוייקט?
 3. האם יש תוכנית להמשך הפרוייקט אחרי סיום התמיכה של קרן ויינברג? נא לתאר חלק מתוכנית זו.

סדר העדיפויות של הקרן בתחום זה לפי מטרת המענק: בנייה, תפעול שוטף, או תוכנית/פרוייקט

מענקים לבנייה, שיפוץ, וכו'

 • בתי אבות

הקרן מעניקה תמיכה בבנייה, שיפוץ, והצטיידות של בתי אבות, בתי "גיל הזהב", ולמוסדות סעודיים הפועלים לשינוי בתרבות וגישת הטיפול בקשישים. בישראל מובילה אש"ל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל - בהכשרת צוותים בבתי אבות שמציבים את האדם במרכז. גישה זאת רואה את האדם הקשיש כשותף בתכנון מתן השירותים. היא שמה דגש על נקודות החוזק שלו במקום על נקודות החולשה שלו, ומאפשרת לו לקבל החלטות על ניהול חייו היומיומיים, כגון מתי לקום ומתי לאכול. האדם הוא זה שבמרכז ולא מתן טיפול רפואי או חשש מתביעות משפטיות, והוא המוקד של כל החלטה או תוכנית טיפולית.

 • דיור – בנייה ושיפוץ

מענקים למטרה זאת ניתנים בעיקר לפרוייקטים של בנייה ושיפוץ של דיור לקשישים. תוכניות לתיקונים בבית הקשיש והתאמת הבית לצורכיו כלולות אף הן בתחום זה. פרוייקטים לבנייה ושיפוץ של דיור צריכים להתבסס על עקרונות של עיצוב אוניברסלי ותכנון חכם. כל פרוייקט בנייה ו/או שיפוץ צריך לכלול תוכנית להנגשת שירותי תמיכה המאפשרים לדיירים להמשיך להתגורר בביתם.

 • מוסדות קהילתיים

מענקים בתחום זה ניתנים למרכזי יום לקשישים, מבנים לשימושים מעורבים ורב תכליתיים, ולמוסדות אחרים המעניקים שירותים מגוונים לקשישים בעלי רמות תפקוד שונות. אלה הם מוסדות העוזרים ומאפשרים לקשישים להמשיך להתגורר בביתם. על פי תפיסת הקרן, תנתן עדיפות לפרוייקטים המפעילים פעילות בין-דורית או שהינם חלק מקמפוס או מערך של מבנים המפעילים פעילויות בין-דוריות. כמו כן, הקרן נותנת עדיפות לפרוייקטים המשמשים מרכז לתוכניות תמיכה קהילתיות. מימון יוענק לבנייה של מבנים חדשים או לשיפוץ של מבנים קיימים. עדיפות תנתן למבנים המציעים תמיכה רב-תחומית, כגון עזרה בפעילויות יומיום, טיפול רפואי, מעקב ובקרה רפואיים.

שאלות שיש לענות עליהן ב – LOI עבור בקשות בנייה/שיפוץ לקשישים:

 1. בקשות עבור מבנים סיעודיים: איך המבנה החדש יעודד, באופן ישיר, מודל של שינוי תפיסה ותרבות באספקת השירותים?
 2. בקשות עבור דיור בר-השגה: מה התוכנית להנגשת שירותי תמיכה לדיירים?
 3. בקשות עבור מוסדות קהילתיים: מה התוכנית לאפשר לארגונים אחרים הנותנים שירותים (לרבות נותני שירותים לילדים ונוער) להשתמש במבנה? איך המוסד מעניק תמיכה ושירותים לקשישים בעלי רמות תפקוד שונות? מהי תוכנית הפעילות לקשישים בעלי רמות תפקוד שונות?

מענקים לתמיכה בתפעול השוטף ו/או פעילות של הארגון

 • שירותים קהילתיים ותמיכה בצרכים הבסיסיים ביותר

שירותים קהילתיים ותמיכה בתחומים חיוניים המאפשרים לקשיש להמשיך לנהל חיים עצמאיים. הקרן תתן עדיפות לפרוייקטים הנותנים מענה לקשישים חסרי בית, ומספקים שירותי חירום במקרים של התעללות בקשישים, כולל מתן מקלט והקמת קהילות תומכות. הקרן מתעניינת במיוחד בגישת "דלת פתוחה": השתתפות בתוכנית אחת פותחת דלת למגוון שירותים ותמיכות המסייעים לקשיש להישאר בקהילה.

 • תמיכה במטפלים

קרן ויינברג מממנת פרוייקטים המנגישים מידע ומשאבים למטפלים בקשישים הפועלים ללא תשלום, כגון בני משפחה וחברים. מטפלים זקוקים במיוחד להכשרה ומנוחה. הקרן מתעניינת במיוחד בפרוייקטים המתנהלים בתוך הקהילה ויוצרים שיתוף פעולה בין מספר מוסדות או ארגונים. כמו כן, הקרן מעוניינת בפרוייקטים שמעניקים הכשרה ותמיכה למטפלים העובדים בשכר, ובפרט בפרוייקטים השואפים לשפר את איכות הטיפול הניתן לקשישים תשושים וחולים כרוניים.

 • פיתוח הזדמנויות תעסוקה לגיל השלישי

הקרן מעוניינת לממן פרוייקטים להכשרה והשמה של מבוגרים בגיל השלישי בשוק העבודה, לפתוח הזדמנויות בשוק העבודה עבור עובדים מבוגרים, ולתת לעובדים מבוגרים הזדמנויות לפתח מקורות הכנסה חדשים.

לקבלת מידע נוסף מענה לשאלות, נא ליצור קשר עם מר רפי רון, מנהל תחום קשישים.

במייל: rrone@hjweinberg.org או בטלפון: 1-410-654-8500 (שלוחה 247)

II. שילוב וקידום בתעסוקה

קרן ויינברג מחוייבת לעזור לאנשים שרוצים לעזור לעצמם באמצעות התמדה בעבודה ומוטיבציה להתקדם ולפתח קריירה. הקרן תומכת בתוכניות שמעניקות כישורי חיים כדי להיחלץ מעוני ולהגיע לעצמאות כלכלית.

במהלך השנים האחרונות, קרן ויינברג העניקה תמיכה בארה"ב וברחבי העולם לתוכניות המפתחות כישורי עבודה והכשרה מקצועית, תוכניות שמלוות מחפשי עבודה, ומקדמות השמה וקידום בעבודה. הקרן מאמינה שבאמצעות תוכניות אלו ובאמצעות מוטיבציה ועבודה קשה, אנשים יכולים להצליח בחיים. קרן ויינברג גם תומכת בפרוייקטים להכשרה מקצועית והשמה בעבודה של אסירים משוחררים.

נא ליצור קשר עם מנהלת תחום שילוב וקידום בתעסוקה, גב' מרסי האן, לפני הגשת LOI.

Rafi Rone, Program Director, Israel & Jewish Community, US

במייל: rrone@hjweinberg.org או בטלפון: 1-410-654-8500 (שלוחה 261)

מטרות הקרן בתחום שילוב וקידום בתעסוקה

 1. פיתוח מסוגלות תעסוקתית – מענקים עבור ארגונים המפעילים, בשיתוף עם מעסיקים, תוכניות להכשרה שמביאה להשמה במקום עבודה והתמדה בעבודה.
 2. אוריינות פיננסית – מענקים עבור תוכניות אשר מחזקים את היכולת של יחידים ומשפחות לנהל את משק הבית וכספיהם ביתר הצלחה.
 3. יזמות של מבוגרים -- מענקים לארגונים המסייעים למבוגרים מעוטי יכולת לפתוח עסק, לרבות באמצעות מתן הלוואות קטנות והלוואות ללא ריבית.

עקרונות המנחים את הקרן במתן מענקים בתחום זה

הקרן תעדיף להעניק תמיכה לארגונים היכולים לענות בחיוב ,ב- LOI, על השאלות הבאות. נא ציין איזו מטרה מבין שלוש המטרות של תחום זה מתאימה לפרוייקט שלך. אם יש שאלות שאינן רלוונטיות לפרוייקט שלך, אנא הסבר מדוע.

 • מסוגלות תעסוקתית
  1. נא ציין את כל תוכניות ארגונך בנושא מסוגלות תעסוקתית, כולל משך כל תוכנית (שעות/שבועות/חודשים).
  2. כמה משתתפים מסיימים את תוכניותיך מדי שנה? מהי העלות של משתתף בתוכנית? (שימו לב, איננו מבקשים לדעת את המחיר שמשתתף משלם, אלא העלות לארגון פר משתתף.)
  3. איזו תעודה או הסמכה מקבלים בוגרי התוכניות?
  4. במשך כמה זמן עוקב הארגון אחר בוגריו בעבודה? אנו מצפים כי מבקשי מענק יעקבו אחרי בוגריהם למשך שנה לפחות ממועד סיום התוכנית.
 • אוריינות פיננסית
  1. נא ציין את כל התוכניות שארגונך מפעיל בנושא אוריינות פיננסית, כולל משך התוכנית (שעות/שבועות/חודשים).
  2. כמה אנשים מסיימים את התוכניות מדי שנה ומה עלות התוכנית פר משתתף?
  3. מהם כישוריהם המקצועיים של צוותי ההכשרה? איזו הסמכה מוכרת יש להם?
 • יזמות של מבוגרים
  1. נא ציין את כל התוכניות שארגונך מפעיל בנושא יזמות של מבוגרים ומשך כל תוכנית (שעות/שבועות/חודשים).
  2. כמה אנשים מסיימים את התוכניות מדי שנה ומה עלות התוכנית פר משתתף?
  3. האם התוכנית בנוייה על מודל של הלוואה פרטנית או על מודל של הלוואה קבוצתית, דוגמת מודל גראמין? איננו נותנים הלוואות באופן ישיר. אנו נותנים מענקים לארגונים אשר נותנים הלוואות.
  4. מהם כישוריהם המקצועיים של צוותי ההכשרה?

לקבלת מידע נוסף ומענה לשאלות, נא ליצור קשר עם מנהלת תחום שילוב וקידום בתעסוקה, גב' מרסי האן.

במייל: rrone@hjweinberg.org או בטלפון: 1-410-654-8500 (שלוחה 261)

דרישות הון

 • לפחות 50% של תקציב הפרוייקט כבר גוייס (ישנם התחייבויות חתומות, הלוואות, או מזומנים בבנק)
 • יש סט תוכניות וכתב כמויות או חוזה חתום עם הקבלן המבצע. קרן ויינברג לא תאשר מענקים נוספים במקרה של הוצאות בנייה בלתי צפויות.
 • יש תחזית כלכלית המבטיחה מימון לתחזוקת המבנה לטווח הארוך, באמצעות קרן שמורה או קרן עתיד, או מהכנסות מהשכרה ו/או מאספקת שירותים.
 • יש גילוי נאות לגבי הבעלות על הקרקע ועל המבנה, או חוזה שכירות ל-20 שנה.
 • מידע מלא על משכנתא, הלוואת גישור, הלוואת בנייה, או כל שעבוד כנגד המבנה.
 • קרן ויינברג שומרת לעצמה את הזכות לערוך ביקורי פתע מעת לעת בדיור של אנשים עם מוגבלויות הנתמך על ידי הקרן. לנציג הקרן תנתן גישה ישירה לדיירים ולצוות העובדים. פיקוח זה נחוץ לאור התגברות מספר מקרי התעללות באנשים עם מוגבלות, הן בארה"ב והן בישראל. לקרן ויינברג ידוע כי כל המגורים לאנשים עם מוגבלויות הינם בפיקוח ממשלתי ובפיקוח של הנהלת העמותה המפעילה. אף על פי כן, הקרן דורשת את זכות הפיקוח הנוסף כתנאי לקבלת מענק בהקרן.

נא שימו לב כי על פי תקנון קרן הארי וג'נט ויינברג, איננו יכולים לממן יותר מ – 30% מסה"כ עלויות הפרוייקט. בדרך כלל, חברי חבר הנאמנים מעניקים פחות מ – 30% ומעדיפים לראות תמיכה מקומית משמעותית לפרוייקט. המענקים שלנו הם בדרך כלל מענקי "אתגר" כנגד גיוס תרומות נוספות כדי לעזור לכם להגיע ליעד של גיוס הכספים לפרוייקט. יש להבין כי מדיניות הקרן אינה לספק את הכסף הראשון, אלא לספק את הכסף האחרון, אחרי שעלויות הבנייה נקבעו ורוב המימון כבר גוייס.

אם יש לך שאלות לגבי מדיניות הקרן בתחום זה, נא ליצור קשר לפני הגשת LOI עם מנהל תחום אנשים עם מוגבלויות ופרוייקטים לבנייה בישראל, ד"ר סטן גולדמן.

Rafi Rone, Program Director, Israel and Jewish General Community Support

במייל: rrone@hjweinberg.org או 247 בטלפון: 1-410-654-8500 (שלוחה).